Розповідь про мальовниче село Келеберда поблизу Горішніх Плавнів

Як доїхати до Келеберди?
Келеберда знаходиться біля Горішніх Планів Полтавської області, то ж доїхати сюди автомобілем не проблема.
З Кременчука (Крюковський міст) ходить 215 маршрутка, але її актуального графіку я не знайшов. Можна доїхати до Горішніх Плавнів маршруткою (вони часто ходять з Кременчука), а там пройтись пішки. Дорога проходить через промзону Полтавського ГОКу так що там є на що подивитись.
Що подивитись в Келеберді

В Україні два села на Дніпрі з назвою Келеберда – одне про яке йде тут мова, знаходиться воно в Кременчуцькому районі Полтавської області, друге – поблизу Канева на Черкащині. То ж багато різної плутанини в історії сіл і часто неясно про яке саме село писалось.
Келеберда цікава тим, що тут всі вулиці ведуть до Дніпра, село ніби на пів острові.

Головною окрасою села є комплекс біля Дніпра побудований меценатом Олександром Морозом в 2005 році. Спасо – Преображенський храм тепер належить до ПЦУ. Його перехід в українську церкву визвав шквал новин в проросійських виданнях, що от фашисти церкви відбирають.
Пам’ятник Тарасу Бульбі ідеально вписався в комплекс. Авторами скульптурної композиції стали народний художник України, голова Національної спілки художників Володимир Чепелик та його син.

Кінь і гармата



Монументом на пам’ять загиблих під час форсування Дніпра 1943 року

В этом месте 29 сентября 1943 года 89 гвардейская Белгородско – Харьковская стрелковая дивизия форсировала Днепр и закрепилась на правом берегу. Вечная память воинам погибшим в боях за освобождение Родины!

Геологічна пам’ятка Келеберда
Келеберда – геологічна пам’ятка природи (з 1979 року). Відслонення типових гранітів має площу 5 га.

Видно місто Горішні Плавні (Комсомольськ)

Келебердяньска фортеця
Заснована на початку 17 ст. водночас із містечком Келеберда. Розташована була на лівобережному дніпровському мисі – півострові, перекриваючи доступ до поселення. Із фортецею пов’язані події селянсько – козацьких повстань 1-ї половини 17 ст., визвольної війни 1648 – 54, боротьби проти турків, татар, шведів. У 17 ст. укріплення фортеці, абриси якої наближались до чотирикутника, складалися із земляного валу з ровом, палісадом та, ймовірно, 6 дерев’яних башт. За планом 1746, коли Келеберда була сотенним містечком Полтавського полку, захисні огорожі складалися з валу та рову, в фортецю вели 4 воріт, довжина укріплень сягала 550 саж. У середині розташовувались будинки сотенних установ, дерев’яна церква Різдва Богородиці, крамниці, двори козаків і посполитих. У 2-й пол. 18 ст фортеця занепала
До нашого часу не збереглася


Дата подорожі: 6 березня 2021 року
Ще подорожі Полтавщиною
Чорнухи: найменший райцентр Полтавщини
Пирятин
Міський сад Кременчука
Гора Пивиха
Крюків
Глибока Полтавщина: Дрижина Гребля, Марківка
Перегонівка
Кам’яні Потоки
Глибока Полтавщина
Кременчук
Тунель кохання
Опішне
Велосипедом околицями Полтави
Комендантівка
Диканька
Полтава. Кадетський корпус
Полтава
Кременчук: година в місті
Глибока Полтавщина: Березова Рудка, Вечірки, Велика Круча