Чорний ліс

Чорний ліс – лісовий масив на Кіровоградщині. На території нього знаходиться болото Чорний ліс, в центрі якого лежить озеро Берестувате

Чорний ліс
1. Чорний ліс знаходиться в Олександрівському і Знам’янському районі Кіровоградської області.  Через ліс проходить автотраса Київ –  Дніпропетровськ і залізнична лінія на Знам’янку. Ми ж приїхали автобусом Черкаси –  Кривий Ріг (в 07:25 він відправляється з центрального автовокзалу міста Черкаси), попросивши зупинитись водія перед спуском в яр. Залізницею сюди також можна добратись – неподалік знаходиться залізнична станція Чорноліська Одеської залізниці, можна також вийти і на станції Водяна.
Болото "Чорний ліс"
2. Болото “Чорний ліс” починається від самої траси, видно його прямо з дороги. Квіти також ростуть ледве не на асфальті.
Чорний ліс
3. Ця дорога веде до озера Берестувате, на березі якого з радянських часів  знаходиться держдача. Багато розповідей про те що людям біля озера стає не по собі.  За легендою саме в озері затонула карета хана Гірея, яка виготовлена була з чистого золота. Легендарний Махно теж десь в цьому місці міг заховати свої скарби. Ну і отамани Республіки Чорний Ліс теж щось могли приникати.
Чорний ліс
4. На територію дачі сторож нас не пустила, на жаль саме з території дачі самі  мальовничі види на озеро Берестувате. Не повезло нам зі сторожем, в мережі читав про те як п’яний сторож падав на вухо і травив різні байки про озеро, а також проводив екскурсію.
болото "Чорний ліс"
5. Щит при вході на дачу.  Озеро Берестувате ще називають Чорне.  Воно відоме тим що ніхто не зміг встановити його глибину, скільки не міряли, десь читав про цифру 250 метрів. По розповідям озеро має подвійне дно , перше з яких утворене гілками та опалим листям.
Пролісок
6. Пші́нка весняна́ (Ficaria verna) і Проліска дволиста масово ростуть поблизу озера утворюючи жовто – блакитний патріотичний килим.
Чорний ліс
7. В часи Гайдамаччини на території лісу знаходилась одна з баз гайдамаків.  Це і не дивно місця тут сприяють різній партизанщині
Чорний ліс
8.   В 1919 – 1922 роках тут існувала Республіка Чорного Лісу, центром якої було село Цвітне. Республіка  координувала свої дії з Холодноярською республікою.  До 1921 року нею керували — отаман Пилип Хмара та отаман Микола Кібець-Бондаренко. У 1922 році — Чорноліський полк очолював отаман Денис Гупало. Отамани Чорного Лісу мали великий авторитет та значну підтримку у місцевого населення. У зв’язку з неможливістю перемогти бунтівних отаманів у ЧК розробили спеціальну операцію з нейтралізації та захоплення чорноліських отаманів. Наприкінці вересня 1922 року більшість діячів Чорного Лісу, разом з отаманами Холодного Яру, було арештовано у Звенигородці на інспірованому чекістами з’їзді отаманів. Чекіст «сотник Завірюха» з фальшивим повстанським загоном продовжив діяти, збираючи туди повстанців, які залишилися після арешту їхніх командирів. Упродовж 1922–1923 року чекісти здійснили остаточну зачистку території Чорного лісу та Холодного Яру. Під час другої світової нацистам теж діставалось від партизан в цих краях. А багатостраждальну колію на ділянці Знам’янка – Бобринська хто тільки не розбирав і не підривав.  Ось така історія.

Не менш цікава подорож   Похід вихідного дня поблизу Світловодська

Чорний ліс
9.   Озеро і болото льодовикового походження
сфагнове болото
10.  До речі болото це є самим південним сфагновим болотом в Україні. Сфагнум це мох такий.
Чорний ліс
11. Чорний ліс трохи схожий на Холодний Яр рослинністю і рельєфом, хіба що немає болота в Холодному Яру.

12.  В Чорному лісі не ловить ні life:),  ні Київстар, мережа з’явилась за пару сотень метрів до села Богданівка. Так що подбайте що мапи були завчасно завантажені, підзавантажити тут їх  на ходу не вдасться.

13.  Ще одна цікавинка озера – це плавучі острови утворені травою і деревами які змінюють своє місце розташування.

14. Унікальне озеро  ще й тим що тут водиться земляний карась, який ніде в іншому місці не може жити.
черемша
15. Леверда,  вона же черемша, або ще називають її цибуля ведмежа, поширена в наших лісах рослина, хоча і занесена до Червоної книги України.  З’являється вона разом з первоцвітами. Коли масово починає цвісти то в лісі стоїть різкий часниковий запах. В Черкасах масово збирається людьми на Ірдині чи в Холодному Яру і продається на кожному кроці.

Медуниця

16. Рослина ця називається Медуниця
Озеро Берестувате
17. Вид з іншого берегу на держдачу
озеро Берестоватое
18. В містечку Знам’янка, що поблизу Чорного лісу, колись варили пиво “Чорний ліс”, зараз варять тільки квас.  Місцевий бренд активно використовують підприємці )
озеро Берестоватое
19. З озера злітали качки які зовсім не хотіли потрапляти в об’єктив
болото "Чорний ліс"
20. Ось таким “місточок” довелось пройтись щоб зробити попередні кадри. Не дуже хотілось падати з фототехнікою в болото,  до речі глибина там така що замочити можна було б не тільки ноги – міряв палкою посередині переходу то метра півтора вже було.
озеро Берестоватое
21. В озері багато п’явок, тож в ньому ніхто не купається. А влітку, мабуть ще хмари комарів, бо навіть в квітні поодинокі кровососи зустрічались.
Проліска дволиста
22. Проліска дволиста масово квітне у березні – квітні, та на жаль через масове збирання на букети її все менше і менше стає в наших лісах і біля населених пунктів.
Bufo bufo
23. Жаби активізувались, стрибали під ногами туди сюди
Ропуха
24. Ропуха звичайна (Bufo bufo)
кіровоградці
25.  Місцеві хлопчаки рибалять на озері. Думаю що ловлять все того ж земляного карася.
Пші́нка весняна́
26.  Пші́нка весняна́  цікава ти що квіти в неї закриваються на ніч а також в дощову погоду. Квітне вона в квітні – травні, розмножується вегетативно, через те що рано квітує бджоли її рідко опиляють і рідко вона утворює плоди.
Чорний ліс
27. Чорний ліс досить таки горбиста місцевість з ярами і підйомами. Шум потягів, що доноситься зі станції Чорноліська, не дасть мандрівнику заблукати. Хоча буває всяке і не всіх ця містична місцевість відпускає.
Тюльпан дібровний
28. В Чорному лісі як і в Холодному яру росте Тюльпан дібровний (Tulipa quercetorum Klokov et Zoz). Це Багаторічна трав’яниста рослина заввишки 25-40 см. Поширений на півдні лісостепової зони та у степовій зоні Лівобережжя. Належить до зникаючих видів
Tulipa quercetorum Klokov et Zoz
29. Занесений до Червоної книги України (ІІІ категорія).
Тюльпан дубравный
30. А так тюльпан квітне на повну (фото квітень 2015 Холодний Яр)
станція Чорноліська
31. Наш похід по чорному лісу доходив до кінця і ми вийшли у село Богданівка
станція Чорноліська
32. В селі Богданівка знаходиться станція Чорноліська. Щит на станції попереджує про те щоб громадяни були обережні і не підходили до краю платформи під  час прольоту через станцію потягу Інтерсіті.
Розклад станція Чорноліська
33. Актуальний розклад поїздів і електричок по станції Чорноліська станом на початок квітня . З цієї станції зручно як починати так і закінчувати маршрут по Чорному лісу і до озера Берестувате. Хоча можна вийти і на станції Водяна, що біля села Водяне, тоді ви ще зможете відвідати  будівлю лісової школи, яка і нині готує лісівників. Будівля аж 1888 року побудови.

Не менш цікава подорож   Долинська: місто недобудов

Ось така вийшла мандрівка.

Ще про Кіровоградщину

Дендропарк Веселі Боковеньки

Велоподорож поблизу Знам’янки

Кіровоградський дендропарк

Новомиргород

Златопіль

Урочище Каскади

Повернутися на головну сторінку

Вилкове

Comments

comments