Велосипедна подорож до заказнику Білосніжний що в Холодному Яру. Море підсніжників і багато людей.
Минаючи тясминські села
В Черкаській області три місцини дуже виділяються з типового ландшафту Черкащини. До них я відношу болото Ірдинь, Трахтемирів і звісно ж Холодний Яр. Холодний Яр роками був центром національно – визвольної боротьби українського народу. Та в цей раз нас цікавила не історія.
В цей раз нас цікавили підсніжники, а саме підсніжник складчастий, який росте в Україні в Криму і на Черкащині в Холодному Яру, заказник “Білосніжний”. Звісно ж виривати ми їх не збирались.
Білосніжний велопохід почався з виїзду із Черкас після 9 годинни. Подорож почалась в суцільному тумані.
АЗОТ, потім Вергуни і от ми в Нечаївці. В селі туман розсіявся і навіть пробувало пробиватись сонечко. Село цікаве тим що тут збереглась церква Різдва Пресвятої Богородиці, вона збудована в другій половині XVIII ст. Біля Нечаївки знаходиться Шаєва гора, цікава місцина куди теж варто заїхати якщо буде час.
Понад Тясмином в селах ще збереглись старі хати під соломянимим стріхами. Та залишилось їм не довго ….
Село Нечаївка плавно переходить в село Думанці. В сезон тут грибників більше ніж грибів. Є одне місце де ростуть такі покручені і містичні сосни. Трохи незвично і моторошно їх споглядати.
Таке відчуття що руки – гілки прям тягнуться до тебе.
Нещодавно в Думанцях відкрили пам’ятник жертвам страшного геноциду українського народу 1932 – 1933 років. Позаду радянський пам’ятник загиблим у другій світовій війні
Навесні Тясмин розливається, змінюючи трохи звичний пейзаж. Вид в сторону Медведівки.
Вид в сторону Нечаївки. На горизонті Шаєва гора.
Після Думанців потрапляємо в Чубівку. Село цікаве тим що тут на горі знаходиться Жаботинський Свято-Онуфріївський монастир.
Ще можна заїхати на глиняний кар’єр, якщо при в’їзді до села повернути ліворуч
А далі чекає ґрунтова дорога.
Холодний Яр
Через спуски і підйоми нарешті потрапляємо до заказнику “Білосніжний” де і зростає підсніжник складчастий.
Підсніжник складчастий (Galanthus plicatus M.Bieb.) — багаторічна цибулинна рослина. Один з трьох видів роду флори України.
Назва роду походить від грецьких слів, які в перекладі означають «молочно-квітковий» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко).
Складчастий — від складки на листкові. Підсніжник складчастий зустрічається в передгір’ях та горах, на узбіччі лісів і в чагарниках.
На жаль з кожним роком все більше тих хто їде сюди не тільки милуватись красою квітів а й рвати їх і витоптувати. З однієї сторони популярність місця привернула увагу до проблеми збереження рідкісних квітів, а з іншої спричинила наплив не зовсім адекватних туристів в це місце. Бидло не зрозуміти що квіти не можна рвати, що також не можна розпалювати вогнища в невстановлених місцях чи витоптувати квіти роблячи ефектне селфі на фоні підсніжників.
В популяризаціїї цього місця є і винна цього сайту. То ж закликаю не бути бидлом і зберегти це унікальне місце для нащадків.
Згідно до Постанови КМ України від 7 листопада 2012р. №1030 за кожну пошкоджену (зірвану) рослину стягується компенсація у розмірі 49 грн. Крім цього, відповідно до ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за незаконний продаж та придбання цієї рослини додатково стягується штраф у розмірі від 1700 до 3655 грн.
Та на щастя є екологи, які незважаючи на несприятливі погодні умови та конфліктних порушників на повному ентузіазмі бережуть для нас цю часточку первозданної природи. Вже не перший рік екскурсовод філії “Холодний Яр” заповідника “Чигирин” Ольга Галушко організовує охорону холодноярських первоцвітів.
Завжди дивує як автомобілісти намагаються допхатись машиною якнайближче до бажаного об’єкту. Місили багно, але все одно лізли. На фото нормальні автомобілісти.
По дорозі назад, в Мельниках можна споглядати типові холодноярські пейзажі.
Здається це новий пам’ятник
Козак на Першому кордоні. Ну а далі буде нудна Чигиринська траса і знову туман. Весь маршрут вийшов 100+ км.
Білосніжний велопохід – скрін із Страви.