Про те який же він географічний центр України і де знаходиться, і чому це на Черкащині, а не у Добровеличківці Кіровоградської області, читайте нижче.
До села Мар’янівка вирішив їхати велосипедом, відстань невелика – близько 85 кілометрів, то ж можна середнім темпом доїхати, ще й встигнути на дизель щоб повернутись в Черкаси. Швидко промайнула Сміла і от перша зупинка село Ротмістрівка.
Село немаленьке і навіть було колись райцентром. А до Другої світової війни таки да, село було єврейським поселення штетлом. Не буду тут переписувати вікіпедію.
Мене ж цікавив ще колишній аеродром Державної льотної академії України на околиці села. На Google Maps він виглядав краще ніж в натурі. На взлітній полосі були сліди від дрифту і випасу худоби. А взагалі то з аеродромом пов’язана не одна цікава і сумна історія. Про одну з них, коли льотчик вкрав літак і втік в Румунію на ньому можна прочитати тут.
Все таки дороги стали трохи кращі, видно що їх потрохи, але ремонтують. То ж швидко проїхав Смілянський район і от уже я на Шполянщині.
Не тільки вітає, а ще й запрошує Шполянщина – географічний центр України.
Через пару кілометрів повертаю на Станіславчик. В центрі села на ставку живуть собі лебеді, які не дуже й то і людей бояться.
Велике село Матусів майже злилось з селом Станіславчик. Залишки постаменту в центрі села де стояв зрозуміло хто.
Дивом збереглась мозаїка
Симпатичні будиночки на центральній вулиці нагадали Закарпаття. Я так думаю будувались вони для передовиків цукрового виробництва.
А зупинка нагадала Кривий Ріг. Там є схожі
Будівля млина більше всього що збудована в кінці 19 – на початку 20 століття. Зараза же річка Гнилий Ташлик тече від нього трохи далі, то ж спочатку і не здогадаєшся для чого вона.
Річку ж перекрили дамбами влаштувавши ставок з мальовничим островом по центру.
На березі ставка знаходиться спортивна база з вишкою. Але ні база, ні вишка не виглядали такими що функціонують і використовуються за призначенням.
Неподалік ставка знаходиться Вознесенська церква 1818 року. Колись тут був маєток графів Орлових, який як часто буває не зберігся до нашого часу. Зберігся тільки парк і ця церква освячена на честь Вознесіння Господнього, яка стала яскравим витвором архітектури пізнього класицизму. Церкву видно з багатьох точок села тож не помітити її важко. Перефарбована вона зовсім недавно, бо на світлинах зроблених пару років назад вона просто білого кольору.
Колись Матусів був потужним центром цукроварної промисловості – зараз же залишились тільки руїни заводу. Завод побудований був в далекому 1865 році.
Село Матусів з селом Мар’янівка майже одне ціле, так і не скажеш де закінчилось одне, а де почалось інше. Дорога дуже погана. Було побоювання що знак так і не вдастся знайти. Але він виявився прямо обабіч чи не головної вулиці села.
Географі́чний центр Украї́ни, згідно з даними Державного комітету природних ресурсів України (Наказ N 95 від 20 травня 2005 р. «Щодо уточненого місцезнаходження географічного центру України»), має координати 49°01’39” північної широти і 31°28’58” східної довготи.
Географічний центр розрахований як центр ваги плоскої фігури, обмеженої кордонами України. Точка, розрахована за усередненими значеннями широти і довготи крайніх північної, південної, західньої та східньої точок України, має координати 48°22’58” північної широти і 31°10’56” східної довготи. А чому ж не в Добровеличківці Кіровоградської області ? А там виявляється геометричний центр України, який колись визначали в селі Мокра Калигірка Черкаської області.
Ще в селі Мар’янівка є пам’ятник Шевченку
Магазин з автентичною вивіскою часів розвиненого соціалізму
Магазин часів незалежності
Артефакт, який врятувався від декомунізації
І будиночок біля переїду 1906 року, який не врятувався від закладання в ньому вікон і добудови сарайчику.
Через 2 кілометри від переїзду буде ще один знак географічного центру і щит про те, що Шполянщина туристична
Щит про те що Шполянщина – наш рідний край
І ще один знак “Географічний центр України”. Документальне підтвердження Наказом Державного комітету природоохоронних ресурсів від 20.05.2005 р. №95 затверджено місцезнаходження географічного центру України з координатами 49°01’39” північної широти і 31°28’58” східної довготи.
Таким чином, визначений географічний центр України знаходиться на північній околиці селам Мар’янівка, Шполянського району. Містобудівною архітектурною радою при управлінні містобудування та архітектури облдержадміністрації 24.02.2011 року погоджено містобудівне обґрунтування розміщення комплексу “Географічний центр України” на території колишнього аеродрому біля автодороги м.Золотоноша – м.Умань.
Розпорядженням голови райдержадміністрації від 13 квітня 2011 року №163 затверджено містобудівне обґрунтування та надано містобудівні умови і обмеження будівництва комплексу “Географічний центр України”. В липні 2011року збудовано залізобетонний фундамент, встановлено металеву колону висотою 12 метрів, що символізує молоду державу України, та облаштовано навколо колони майданчику радіусом 6.5м з тротуарної плитки.
Генеральним планом передбачено відокремлення площі на якій розміщено знак від автомагістралі зеленою смугою. В парковій зоні передбачено розміщення обєктів торгівлі та громадського харчування. Проектом передбачено збереження злітно – посадочної смуги та будівництва невеликого терміналу.
В перспективі туристичний комплекс “Географічний центр України” може стати місцем всеукраїнських етнофестивалів, ярмарок та всіляких культзаходів.
(с) Надпис на інформаційному стенді
А вже біля самого містечка стоїть ще й такий знак.
Ось така веломандрівка до географічного центру України. далі буде …
Про Черкащину читайте по тегу Черкащина, велоподороджі тут.